Peugeot club Srbija


Join the forum, it's quick and easy

Peugeot club Srbija
Peugeot club Srbija
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ko je trenutno na forumu
Imamo 5 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 5 Gosta

Nema

[ Videti svu listu ]


Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 68 dana Čet Feb 01, 2024 9:10 am
Maj 2024
PonUtoSreČetPetSubNed
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Kalendar Kalendar

Poslanici naj aktivniji meseca
No user


Motorna ulja

Ići dole

Motorna ulja  Empty Motorna ulja

Počalji od 406 coupe Pininfarina Pet Feb 01, 2019 4:31 pm

Motorna ulja: Dobro podmazivanje za duži vek motora

Mnogi zanemaruju redovno kontrolisanje nivoa motornog ulja, zbog čega se motor može oštetiti i uništiti. Svaki motor troši ulje, jer treći klipni prsten ne ostruže cjelokupni sloj ulja sa stranica cilindara i ono potom sagorijeva. Dopuštena potrošnja ulja je od 0,2 do 0,6 odsto potrošnje goriva, dakle do pola litre na 1.000 kilometara.

Ulje se gubi i na ventilskom mehanizmu te na dihtunzima i semerinzima (posebno kod starih motora). S vremenom se povećava i trošenje i gubljenje motornog ulja te je preporučljivo prilikom svakog dolijevanja goriva provjeriti nivo motornog ulja.

Za sigurnost je važno redovno provjeravati i pritisak u gumama te je dobro uvesti rutinu da se bar na svakih stotinak potrošenih litara goriva provjeri i vazduh i ulje.

Sve više novih (skupljih) automobila ima elektronsku kontrolu nivoa ulja, koja se očitava na instrument tabli. Ipak, i tada je preporučljivo povremeno kontrolisati ulje.

Prilikom sipanja ulja ne smije se pretjerivati, jer je štetno ako se premaši gornja oznaka - maksimum. Naravno, nekoliko milimetara nije problem, ali ako se pretjera mogu nastati neugodne posljedice i štete na automobilskom motoru. Najbolje je da ulje bude između oznaka min i max.

U zimskom periodu je, radi bržeg zagrijavanja, preporučljivo da nivo ulja bude na sredini, a ljeti oko maksimuma. Važno je ulje redovno kontrolisati te ga prema potrebi dolivati i u garantnom roku, jer nerazrađen motor troši više ulja od potpuno razrađenog.

Preporučljivo je, bez obzira na preporuke proizvođača, prvo motorno ulje izmijeniti nakon 10.000 km, jer je to zasigurno vrlo korisno za novi automobilski motor. Pritom treba izmijeniti i filter, koji u sebi zadržava nečistoće iz ulja. Loše je štedjeti na motornom ulju, a još gore na uljnom filteru. Neoriginalan i jeftin filter ulja može poremetiti podmazivanje i ubrzati trošenje motora. Takvi filteri po pravilu imaju znatno manje mase za filtriranje i samo su spoljnim izgledom slični originalnima. Griješe oni koji voze s uljem ispod minimuma dok ne nabave ulje identično onom u motoru.

Tako se izlažu opasnosti velikog oštećenja, u drastičnim slučajevima i uništenja motora. Motorna ulja mogu se miješati i ako nemate istovrsno ulje. Izuzetno je važno ukloniti predrasudu o štetnosti miješanja motornih ulja. To datira iz starih vremena, kad dodaci motornom ulju nisu bili potpuno kompatibilni. Danas su svi aditivi i sva ulja na tržištu potpuno kompatibilna te nema nikakvih problema s miješanjem.

Pogotovo je besmisleno zazirati od prelaska s jednog na drugo motorno ulje. Neka se ovo ne shvati kao reklamiranje domaćeg proizvoda, ali recimo "Modričina" ulja zasigurno nude solidan kvalitet i povoljan odnos plaćenog i dobijenog. Dakle, nezavisno o tome koji automobil imate, od fijata do mercedesa, i utvrdite manjak ulja, na prvoj pumpi kupite i dolijte sintetično ulje viskoznosti 5W 40.

Višak ulja - Uništava katalizator i lambda sondu

Kad u motoru ima malo više ulja, nema velike štete - taj će se višak za od pet do 10 sati vožnje normalizovati, jer će se potrošiti na uobičajen način, kako se i inače troši ulje u motoru. Prepoznaje se po plavkastom dimu i mirisu izgorjelog ulja. Kad u motoru ima osjetno više ulja, nastaje problem, jer se nikakva kontrolna lampica neće upaliti i signalizirati opasnost.

Kad u motoru ima znatno više ulja od maksimuma, pri kritičnom broju obrtaja dio ulja iz kartera ulazi u komoru za sagorijevanje, preko sistema za provjetravanje bloka motora i preko sklopa klip-cilindar.

Tad u komori za sagorijevanje, osim začađenja, neće nastati velika šteta, ali se mogu onesposobiti i uništiti katalizator i lambda sonda. Veća je opasnost kod dizel motora, jer se može oštetiti filter čestica čađi, napuniti usisni kolektor s uljem i izazvati hidraulički udar u motoru. Kad ulje iz kartera dospije u komoru za sagorijevanje, motor počinje sam od sebe nekontrolirano ubrzavati, jer se motorno ulje u komori za sagorijevanje ponaša slično kao dizel gorivo. Tad motor prestaje reagovati na papučicu gasa, ne može se zaustaviti isključenjem paljenja (kontaktnim ključem) te se doslovce može razletjeti.

Manjak ulja - Korak do uništenja motora

Kad se nivo ulja spusti ispod minimuma, nastaje opasan manjak koji se prepoznaje po paljenju lampice pritiska ulja. Lampica se najprije pali pri naglom kočenju ili u vožnji u krivinama, jer inercijske sile izguravaju ulje prema zidu kartera, pumpa za ulje usisava vazduh i pali se lampica ulja. Kad se situacija stabilizuje, uljna pumpa opet normalno usisava ulje. Nije dobro kad motor povremeno ostaje bez potrebnog tlaka ulja, odnosno podmazivanja. Manjak ulja u motoru štetan je jer se mala količina ulja više zagrijava od normalne količine. U maloj količini ulja veća je koncentracija nečistoća i krutih čestica, što svakako ne pogoduje motoru.

Najpogubnije stanje nastane kad se nivo ulja toliko snizi da pumpa za ulje nema šta usisavati pa lampica stalno gori. Tada pritisak ulja pada na nulu i podmazivanja nema. Ako vozač nakon paljenja signalne lampice ne prepozna opasnu situaciju i odmah ne ugasi motor, već za nekoliko kilometara u njemu nastaje prava drama. Kad nema podmazivanja, razvijaju se ekstremno visoke temperature, koje dovode do pucanja uljnog filma. Nastaje suvo trenje, koje izaziva taljenje metalnih dijelova motora - kliznih ležajeva, rukavaca radilice, kliznih površina cilindara, klipnih karika, bregastog vratila...

Kontrola na ravnoj podlozi

Ulje kontrolišite dok je automobil na ravnoj podlozi, a motor ugašen. Treba pričekati par minuta, dok se ulje iz gornjih dijelova motora potpuno ne slije u karter. To je najbolje napraviti ujutro prije paljenja motora, jer je tad mjerenje najpreciznije, a šipku nije potrebno prethodno izvući i obrisati od ulja. Dobro je imati kanticu ulja u prtljažniku kako bi se, prema potrebi, ulje moglo odmah doliti. Ulje nije lako izvaditi iz motora te ga je preporučljivo dolijevati u više koraka uz mjerenje nivoa.

Kako izvršiti pravilan izbor ulja
Preliminarni odabir motornog ulja zavisno o potrebnoj viskoznosti može se odrediti za većinu vozila.

U slučaju kada motor ima do 25 odsto radnih sati u odnosu na projektovani vijek trajanja, govorimo o novom motoru i potrebno je upotrijebiti multigradno ulje SAE 5W-40 ili SAE 10W-40.

Kada motor posjeduje oko 25 do 75 odsto radnih sati u odnosu na projektovani vijek trajanja motora, govorimo o srednje iskorištenom motoru, preporučljivo je upotrijebiti SAE 10W-40 ili SAE 15W-40 u ljetnim uslovima, te SAE 5W-40 ili SAE 10W-40 zimi, odnosno gradaciju viskoznosti SAE 5W-40 kroz cijelu godinu.

U slučaju starog motora preporučljivo je koristiti ulje viskoziteta SAE 15W-40 ili SAE 20W-40 u ljetnim uslovima, te SAE 5W-40 ili SAE 10W-40 pri zimskim uslovima.

Sva ulja koja ispune zahtjeve za upotrebu u BMW, VW i Porsche vozila predstavljaju temelje za upotrebu kod ostalih proizvođača motora. Preporuke proizvođača kao što su MAN, "Volvo" i "Scania" predstavljaju ocjenu najboljeg ulja za upotrebu u teretnim vozilima. U slučaju kada ulje zadovoljava zahtjeve Mercedesa, znači da se takvo ulje može koristiti kod svih evropskih proizvođača motora.

Funkcije motornog ulja

Automobilska industrija je najveći potrošač maziva. Da bi se proizvela maziva koja zadovoljavaju zahtjeve novodizajniranih motora, potrebna su neprekidna istraživanja. Da bi motor automobila ispravno funkcionisao, motorno ulje mora ispuniti pet osnovnih zadataka:

1. Podmazivanje

Glavna funkcija motornog ulja je ta da omogući lakše klizanje jedne površine po drugoj, tj. da smanji trenje. Smanjenjem trenja smanjuje se trošenje dijelova motora i štedi energija. Do najvećeg trošenja motora dolazi prilikom pokretanja - prije nego što ulje dosegne sve kritične dijelove. Kada se motor zagrije, ulje ne smije postati previše "rijetko" jer uljni film mora biti dovoljne debljine za kvalitetno podmazivanje motora. Otpor ulja prema tečenju se naziva viskoznost. Ulje niske viskoznosti obično nazivamo rijetkim, a ono visoke viskoznosti gustim. Uticaj temperature na viskoznost motornog ulja je vrlo različita, zavisi od vrste ulja. Višu cijenu sintetičkih ulja višestruko nadmašuju korist i uštede koje ona omogućavaju.

2. Odvođenje topline

Energetska iskoristivost savremenih motora kreće se oko 40 odsto, što znači da se približno 60 odsto ukupno razvijene toplotne energije nastale sagorijevanjem goriva u motoru odvodi u okolinu preko sistema za hlađenje motora. Dok se gornji dijelovi motora hlade tako da se toplina prenosi direktno na rashladno sredstvo, pokretni dijelovi motora, poput radilice, ležajeva, bregaste osovine, klipova i sl. hlade se optokom ulja.

Ukoliko dođe do sužavanja uljnih kanala, dotok ulja je smanjen i motor neće biti ispravno hlađen.

3. Održavanje čistoće motora

Zbog cijelog niza razloga gorivo u benzinskim i dizel motorima ne sagorijeva u potpunosti. Jedan dio neizgorenog goriva ulazi u cijeli niz složenih hemijskih promjena i pod određenim uslovima formira čađ i garež. Veći dio neizgorenog goriva odlazi kroz izduvni sistem u obliku čađi, ali jedan dio se probije i u kućište motora. Spajanjem čađi i vode nastaje talog, mulj. Talozi zatvaraju uljne kanale i time smanjuju njegov protok.

Bazna ulja imaju vrlo ograničenu sposobnost sprečavanja ovih onečišćenja da formiraju taloge, pa su zato sastavni dio paketa aditiva i detergenti, koji imaju zadatak da uklone postojeće taloge i spriječiti nastajanje novih.

4. Zaštita od korozije

Kvalitetno motorno ulje smanjuje trošenje dijelova motora na taj način što sprečava dodir kliznih površina. Uprkos tome još može doći do hemijskog trošenja odnosno korozije. Jasno je da motorno ulje ne smije izazivati koroziju, već mora štititi površine u motoru od bilo kakvog oštećenja koje bi mogli izazvati voda, kiseline ili druge štetne nečistoće.

5. Održavanje kompresije

Površine klipnih prstenova, prstenskih utora i zidova cilindara nisu posve glatke, što bi se jasno moglo vidjeti pod mikroskopom kao mali vrhovi i udoline. To je razlog zašto u potpuno novom ili renoviranom motoru potrošnja ulja često bude relativno velika sve dok se ove površine ne izglade i omoguće ulju da dobro dihtuje. Sami prstenovi nikada ne mogu u potpunosti spriječiti "produvavanje" nastalo zbog visokog pritiska pri sagorijevanju i kompresiji, u kućište motora gdje vlada niži pritisak. Motorno ulje ispunjava ove neravnine i značajno poboljšava dihtovanje.

Upozoravamo

Ako je ulje ispod minimuma tada odmah dolijte odgovarajuće ili bilo koje drugo motorno ulje. Ako se upali lampica ulja tokom vožnje, odmah zaustavite motor i ne pokrećite ga dok ne dolijete ulje.
406 coupe Pininfarina
406 coupe Pininfarina
Admin

Posts : 306
Join date : 15.01.2019
Age : 42
Location : Leskovac

https://peugeot-club-srbija.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu